Chińska inwestycja w polską gospodarkę odpadami

with Brak komentarzy

Spółka China Everbright International Limited kupiła od Abris Capital Partners za 123 mln euro większościowy pakiet udziałów w spółce Novago z Mławy, która jest jednym z największych w Polsce podmiotów branży przetwarzania odpadów.

China Everbright International Limited będzie mieć teraz 97,12 proc. udziałów w Novago. Dalsze 2,88 proc. udziałów pozostanie własnością miasta Mława, gdzie nadal zlokalizowana będzie siedziba spółki.

Spółka Novago powstała w 1992 r. Oprócz zbiórki i składowania odpadów komunalnych, specjalizuje się w kompleksowym ich przetwarzaniu, recyklingu i produkcji paliwa alternatywnego – Refused Derived Fuel – uzyskiwanego z odpadów. Wytwarza też energię elektryczną i cieplną w elektrociepłowniach kogeneracyjnych. Novago zatrudnia ok. 400 osób i ma 6 zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych, w których w 2015 r. przetworzono 890 tys. ton odpadów. W tym czasie przychody spółki wyniosły 135 mln zł, czyli ok. 30 mln euro.

China Everbright International Limited jest jednym z największych podmiotów ochrony środowiska w Chinach, w tym w dziedzinie ekologicznych technologii. Jednym z głównych segmentów jej działalności jest pozyskiwanie energii z odpadów – przy potencjale przetworzenia ok. 13,8 mln ton odpadów w ciągu roku, może ona wytworzyć nawet 4,1 mld kWh prądu.

Źródło: PAP

Leave a Reply

4 × two =